Tradiční lidový oděv v Blatničce a Blatnici pod Svatým Antonínkem na Uherskoostrožsku
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28130%2F18%3A63519902" target="_blank" >RIV/70883521:28130/18:63519902 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Tradiční lidový oděv v Blatničce a Blatnici pod Svatým Antonínkem na Uherskoostrožsku
Popis výsledku v původním jazyce
Tato publikace je zaměřena na tradiční oděv v obci Blatnička a Blatnice pod Svatým Antonínkem na Uherskoostrožsku od počátku 20. století a navazuje tak na práci jmenovaných badatelů Josefa Klvani a dalších. Předkládá poznatky o lidové oděvní kultuře a technologických postupech výroby tradičního oděvu. Důležitými prameny pro zkoumání tradičního oděvu byly nejen literární a archivní prameny, ale také ikonografické doklady malířů, grafiků a fotografů, které oblast Uherskoostrožska inspirovala v jejich tvorbě. Mezi další důležité zdroje informací o kroji patří jak zkoumání krojových součástek ve sbírkách muzeí, tak i prostřednictvím terénního výzkumu v dané lokalitě. Pojednání seznamuje s jednotlivými druhy a vývojovými variantami kroje mužského, ženského a dětského. Rozvádí skladbu jednotlivých typů krojových součástek a definuje účel a příležitosti k jejich nošení. Součástí publikace je fotograficky doložený přehled variant krojových druhů, které se v Blatničce i Blatnici pod Svatým Antonínkem vyskytovaly od konce 19. století napříč svým vývojem až do současnosti. Nedílnou součástí kroje (obzvláště pak jeho svátečních variant) je také výšivka. Pozornost je v publikaci věnována především specifické a strojově nenapodobitelné výšivce na výřez, která bývala pro oblast Uherskoostrožska důležitým rozpoznávacím znakem. V současnosti výšivku na výřez ovládá na Slovácku jen několik žen. Proto je v knize publikován metodický návod k jejímu zhotovení. Vzhledem k tomu, že se někteří nositelé kroje na Slovácku v současnosti vrací k vývojově starším variantám kroje, je zde publikována také historická rekonstrukce blatnického kroje. Krojová rekonstrukce je jednou z metod zkoumání tradičního oděvu, která může být při jeho poznávání cenným pomocníkem.
Název v anglickém jazyce
Traditional Folk Clothing in Blatnička and Blatnice pod Svatým Antonínkem in the subregion of Uherskoostrožsko
Popis výsledku anglicky
This publication focuses on traditional folk clothing worn the villages of Blatnička and Blatnice pod Svatým Antonínkem in the Uherskoostrožsko subregion of the Slovácko region. It presents facts about the local folk clothing culture and technological methods used in the making of traditional folk costumes. Important sources for researching traditional costumes included not only literary and archival sources, but also iconographical evidence left behind by painters, graphic artists and photographers, whose work was inspired by the Uherskoostrožsko region. Among other important sources of information about the folk costume was the examination of parts of folk costumes preserved in museums and found during field research in the region. The dissertation presents individual types of folk costumes worn by men, women and children. It defines in detail the individual items of folk costumes, their purpose and the occasions on which they were worn. The publication includes photographical evidence of individual folk costume variations, which were worn in Blatnička and in Blatnice pod Svatým Antonínkem from late 19th century until the present day. Embroidery represents an inseparable part of the folk costume (especially of its festive variations). The publication pays special attention especially to cut-out embroidery, a feature unique for the Uherskoostrožsko region, which cannot reproduced by machines. Only a few women in the Slovácko region can still produce this kind of embroidery. That is why the book features instruction on how to make it. Due to the fact that some people wearing folk costume are currently returning to wearing its older versions, a reconstruction of a folk costume from Blatnice is also published in the book. A folk costume reconstruction is one of the methods of studying traditional costumes, providing valuable help in the process.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
60500 - Other Humanities and the Arts
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7454-817-8
Počet stran knihy
332
Název nakladatele
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta multimediálních komunikací
Místo vydání
Zlín
Kód UT WoS knihy
—