Rozvíjení sociálních dovedností dětí prostřednictvím pohybových aktivit
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28150%2F16%3A43875274" target="_blank" >RIV/70883521:28150/16:43875274 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Rozvíjení sociálních dovedností dětí prostřednictvím pohybových aktivit
Popis výsledku v původním jazyce
Člověk jako společenská bytost vstupuje do rozličných sociálních interakcí. Současná společnost, založená na komunikaci, vyžaduje rozvinutou schopnost volit takové způsoby a strategie chování, které jsou společensky úspěšné, tedy jsou v souladu se společenskými normami a zvyklostmi a vedou k dosažení cíle, se kterým jedinec do interakce s druhými vstupuje. Je zřejmé, že přirozený rozvoj sociálních dovedností, těžící pouze z běžných sociálních situací, již není dostačující a musí být podpořen cíleným, systematickým rozvojem. Pro cílený rozvoj sociálních dovedností dětí se jeví období předškolního věku, ve kterém dítě vstupuje do širšího sociálního prostředí a je otevřené novým zkušenostem. Publikace předkládá vybraná témata z oblasti rozvíjení sociálních dovedností dětí předškolního věku. Poskytuje pohled na člověka jako sociální bytost zasazenou do sociálního prostředí tvořeného sítí vztahů. V další části se autoři zaměřují na mateřskou školu jako specifické sociální prostředí. Podávají sociálněpsychologickou charakteristiku instituce a blíže specifikují proces sociálního učení, který je (nejen) v mateřské škole základním prostředkem rozvoje sociálních dovedností. V další kapitole se pokoušejí vymezit základní terminologii z oblasti sociálních dovedností, schopností a kompetencí. Čtvrtá kapitola čtenáře uvádí do vztahu pohybových her dětí a jejich využití k rozvoji sociálních dovedností. V závěru autoři předkládají výsledky studie zaměřené na možnosti rozvíjení sociálních dovedností dětí prostřednictvím pohybových her. Publikace vyšla v rámci projektu IGA řešeného na Univerzitě Tomáše Bati ve Zlíně s názvem Podpora budování sociálních vztahů v dětském kolektivu prostřednictvím pohybových aktivit (IGA/FHS/2015/010).
Název v anglickém jazyce
Developing the social skills of children through physical activities
Popis výsledku anglicky
Human as a social being enters into various social interactions. Contemporary society is based on communication, requires developed the ability to choose such methods and strategies of behavior that are socially successful, that are consistent with societal norms and practices and lead to the achievement of the objectives with which the individual interacts with others enter. It is clear that the natural development of social skills, drawing only from normal social situations, is not sufficient and must be supported by targeted, systematic development. For the targeted development of social skills of children appears to preschool age at which a child enters a wider social environment, and is open to new experiences. The publication presents selected topics from the field of developing social skills of preschool children. It provides a view of man as a social being embedded in a social environment consisting of networks of relationships. In the next section the authors focus on kindergarten as a specific social environment. Serve social psychological characteristics of institutions and further specify the process of social learning, which is (not only) in kindergarten essential means of developing social skills. The next chapter will attempt to define the basic terminology of social skills, abilities and competencies. The fourth chapter presents the reader to relate physical games for children and using them to develop social skills. In conclusion, the authors present the results of studies on the possibilities of developing the social skills of children through physical games. Published in the project IGA solved at Tomas Bata University in Zlin on Promoting the building of social relationships among other children through physical activities (IGA / FHS / 2015/010).
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
AM - Pedagogika a školství
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7454-629-7
Počet stran knihy
116
Název nakladatele
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně
Místo vydání
Zlín
Kód UT WoS knihy
—