Využití dětského portfolia v mateřské škole
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28150%2F19%3A63523878" target="_blank" >RIV/70883521:28150/19:63523878 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Využití dětského portfolia v mateřské škole
Popis výsledku v původním jazyce
Portfolio využívané v prostředí školy je předmětem zájmu odborníků z oblasti předškolního, základního i dalšího stupně vzdělávání. V rámci stále větší orientace na konstruktivistické pojetí výuky a učení se dítěte, jsou navrhovány různé pedagogické strategie, které mohou učitelé ve výuce využívat. Tyto strategie dávají dítěti možnost samostatně plánovat, organizovat, realizovat a vyhodnocovat svoji aktivitu. Dětské portfolio se v tomto kontextu nabízí, jako vhodný nástroj pro rozvoj těchto pro-cesů. V širším slova smyslu se můžeme setkat se dvěma nejčastějšími pojetími portfolia, která se často prolínají a doplňují. Jedná se o konstruktivistické a pozitivistické pojetí portfolia (Václavík, 2014). Zatímco první z uvedených koncepcí se orientu-je na proces a aktivní zapojení dítěte v něm, u druhé je kladen důraz na výsledný produkt a tedy na výsledky procesu. Tyto dva pohledy odrážejí odlišné využívání portfolia v rovině cílů, obsahu a funkcí. Zatímco konstruktivistický přístup se věnuje portfoliu optikou dítěte, pozitivistické portfolio odráží externí zájmy jiné osoby (Václavík, 2014). V prostředí mateřské školy nazýváme v této studii pro naše účely portfolio dětským. Do jaké míry je skutečně majetkem dítěte je otázkou.
Název v anglickém jazyce
The usage of child´s portfolio in kindergarten
Popis výsledku anglicky
In this study, researchers present te concept of a child´s portfolio i term of kindergarten. The aim of this study was to find out how child´s portfolios are used in kindergartens. Using portfolio was based on two concepts, constructivist and positivist. While the first one concentrates on child activity and proces of creating, the other focuses only on results. The centre in this study is: (1) how the preschool child describes his/her, (2) what is the content of the child´s portfolio in kindergarten (3) and who is involved in its creation. The results of the content analysis of child´s portfolios and interviews with them show, that the portfolios examined are purely positivistic. For a deeper entry into the issue of using a child´s portfolio in kindergarten, it would be advisable to carry out research with reachers too, and try to undestand how they percieve the importance of the child´s portfolio in the kindergarten environment.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů