Přístupnost veřejných dokumentů a ochranné archivní lhůty ve Spojeném království. Inspirace pro české archivnictví
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70979391%3A_____%2F19%3AN0000021" target="_blank" >RIV/70979391:_____/19:N0000021 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Přístupnost veřejných dokumentů a ochranné archivní lhůty ve Spojeném království. Inspirace pro české archivnictví
Popis výsledku v původním jazyce
Tématem studie je analýza specifického institutu ochranných lhůt na zpřístupňování veřejných dokumentů, a to na konkrétním příkladu jeho vývoje od konce druhé světové války ve Spojeném království. Studie se přitom snaží prokázat, že během času dochází k postupnému uvolňování původně velmi restriktivního režimu přístupu k veřejným dokumentům a historickým pramenům, a to nikoliv pouze ve Spojeném království. Ve Spojeném království nejprve platila od roku 1958 velmi dlouhá lhůta znepřístupňující materiály veřejné provenience, a to – stejně jako v tehdejším Československu ‒ celých 50 let! S účinností od roku 1968 byla vládou Harolda Wilsona ochranná lhůta zkrácena téměř o polovinu z 50 na 30 let. Vliv na to měl speciální poradní orgán Advisory Council on National Records and Archives, ale také politika amerického prezidenta Johna F. Kennedyho. Razantní přelom v režimu přístupnosti dokumentů pak znamenalo vydání zákona o svobodném přístupu k informacím v roce 2005, který převzal kompetenci normovat obecně oblast přístupu k informacím. Tento zákon nejprve stanovil lhůtu pro zpřístupňování informací z tzv. historických dokumentů ‒ bez ohledu na místo jejich uložení v archivu nebo ještě v živé administrativě ‒ na 30 let, kterou posléze o pět let později v roce 2010 snížil na 20 let. Tato je platná ve Spojeném království dodnes.
Název v anglickém jazyce
Accessibility of Public Records and their Closure Period in the United Kingdom. Inspiration for the Czech Archival Sciences
Popis výsledku anglicky
The paper is focused on the analysis of a specific topic of closure periods as these are applied to the public documents before they are made accessible to general public, based on the example of the United Kingdom since the end of WWII. It tries to prove that the originally restrictive regime is gradually loosening with respect to the access to public documents and historical sources in the course of time, not only in the United Kingdom. In the United Kingdom, there had been a very long closure period in force since 1958, and it made the materials of public provenience inaccessible. Beginning with 1968, Harold Wilson’s cabinet reduced the period by almost a half from 50 to 30 years. This decision was influenced by the special advisory committee (Advisory Council on National Records and Archives), but also by the policy of the president of the USA, John F. Kennedy. An important break in the regime of accessibility of public documents came with an adoption of the Act on free access to information in 2000 that newly regulated the issue of access to information. This Act first stipulated a period for making historical documents public – regardless the place of deposit, that is, either in archives or still in the administration – for 30 years that was reduced to 20 years in 2010. This period has been valid in the United Kingdom until today.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Paginae historiae
ISSN
1211-9768
e-ISSN
—
Svazek periodika
27, 2019
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
744–757
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—