Kalkulace ekonomických ukazatelů v podniku s chovem dojeného skotu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027014%3A_____%2F23%3A10005742" target="_blank" >RIV/00027014:_____/23:10005742 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Kalkulace ekonomických ukazatelů v podniku s chovem dojeného skotu
Popis výsledku v původním jazyce
Cílem metodiky je poskytnout uživatelům podrobný návod na kalkulaci ekonomických ukazatelů v chovu dojeného skotu v návaznosti na účetní evidenci, poukázat na průměrné ekonomické výsledky českých i zahraničních podniků v několikaletém období pro možnost porovnání vlastních výsledků a hledání rezerv a popsat vliv nejvýznamnějších faktorů ovlivňující ziskovost a jejich dopad do hospodaření podniku. Ekonomické výsledky se lišily v závislosti na chovaném plemeni, průměrné roční dojivosti i hospodařící oblasti. Z výsledků např. vyplývá, že u podniků s chovem krav českého strakatého skotu, resp. krav holštýnského plemene při průměrné ceně 9,5 resp. 9.3 Kč na litr by zvýšení roční dojivosti krav o 1 tis. litrů na krávu a rok představovalo vyšší zisk bez dotací o 4,8, resp. 4,9 tis. Kč na krávu za rok. Nově jsou v metodice oceňována narozená telata a produkce statkových hnojiv procentem z celkových nákladů chovu, což zajišťuje využitelnost po delší časové období. V metodice byly definovány též nástroje na měření ekonomické efektivity v podniku s chovem dojeného skotu a stanovena byla jejich doporučená hodnota v podmínkách českého zemědělství. Jedná se např. o ukazatel IOFC, který na rozdíl od klasického zisku není zkreslen úrovní fixních nákladů a výší přijatých dotací, a je již v mnoha podnicích i v ČR využíván. V metodice jsou definovány doporučené meze IOFC v podmínkách českého zemědělství.
Název v anglickém jazyce
Calculation of economic indicators in a dairy cattle farms.
Popis výsledku anglicky
The aim of the methodology is to provide users a detailed guide to the calculation of economic indicators in dairy cattle breeding in relation to accounting, to point out the average economic results of Czech and foreign dairy farms over a period of several years to enable comparison of their own results and the search for reserves, and to describe the influence of the most important factors affecting profitability and their impact on the management of the farm. Economic results varied depending on the breed, average annual milk yield and farming area. The results show, for example, that for farms breeding Czech Fleckvieh cattle and Holstein cows at an average price of 9.5 and 9.3 CZK per litre of milk, an increase in the annual milk yield of cows by 1 000 litres per cow per year would result in a higher profit without subsidies of 4800 and 4900 CZK per cow per year. The new in methodology was value of calf and manure production as a percentage of the total cost, ensuring applicability over a longer period of time. The methodology also defines tools for measuring economic efficiency in a dairy cattle farms and sets their recommended value in the conditions of Czech agriculture. For example, the IOFC indicator, which, unlike the profit, is not distorted by the level of fixed costs and the subsidies, is already used in many farms in the Czech Republic. The methodology defines recommended limits of IOFC in the conditions of Czech agriculture.
Klasifikace
Druh
N<sub>metC</sub> - Metodiky certifikované oprávněným orgánem
CEP obor
—
OECD FORD obor
40201 - Animal and dairy science; (Animal biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/QK1910242" target="_blank" >QK1910242: Eliminace rizikových faktorů zdraví a reprodukce dojnic pomocí využití automatizovaných systémů měření a sběru dat</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Interní identifikační kód produktu
978-80-7403-303-2
Číslo předpisu
MZE-69689/2023-13142
Technické parametry
Na vužití metodiky (ISBN: 978-80-7403-303-2) byla sepsána smlouva se zemědělské podnikem ŽIVA zemědělská obchodní, a. s. se sídlem Klášterec nad Orlicí 120, 561 82 Klášterec nad Orlicí, IČ: 60917598, DIČ: CZ60917598. Společnost je zastoupena předsedou představenstva Ing. Oldřichem Žďárským (+420 465 637 385; zdarsky@ziva.cz). Smlouva byla podepsána 19. 10. 2023 ve VÚŽV a 1. 11. 2023 v zemědělském podniku ŽIVA zemědělská obchodní, a. s.
Ekonomické parametry
Předpokladem ekonomické úspěšnosti chovu skotu je správná evidence a vyhodnocování ekonomických parametrů chovu. Aplikace v metodice uvedených postupů umožní uživatelům pravidelné hodnocení dosahovaných ekonomických výsledků v časové řadě a jejich porovnání s výsledky podniků shodného výrobního zaměření. Pro uživatele nepředstavuje využívání popsaných metod žádné další náklady. Naopak tak mohou odhalit možné rezervy ve vlastním podniku a na jejich základě přijmout vhodná opatření ke zvýšení ekonomické efektivity. Aplikací efektivnějších metod řízení lze dosáhnout snížení celkových nákladů výroby mléka o 2 %. Při průměrných nákladech po odpočtu 10,15 Kč na litr prodaného mléka, se dá předpokládat nákladová úspora 0,20 Kč/l, což činí 1 822 Kč na krávu a rok. V chovu s 350 kravami to znamená ekonomický přínos 638 tis. Kč. Pokud by takové úspory bylo dosaženo pouze u 1 % populace dojených krav v ČR, tj. u cca 4 tis. kusů, odhadovaná nákladová úspora bude činit 7 mil. Kč.
Označení certifikačního orgánu
Ministerstvo zemědělství ČR
Datum certifikace
—
Způsoby využití výsledku
C - Výsledek je využíván bez omezení okruhu uživatelů