Srovnání produkce, soběstačnosti a ekonomiky chovu dojnic napříč státy EU
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00027014%3A_____%2F23%3A10005881" target="_blank" >RIV/00027014:_____/23:10005881 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://vuzv.cz/_privat/23149.pdf" target="_blank" >https://vuzv.cz/_privat/23149.pdf</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Srovnání produkce, soběstačnosti a ekonomiky chovu dojnic napříč státy EU
Popis výsledku v původním jazyce
Nejvyšší produkce kravského mléka je každoročně v Asii a na pomyslné druhé pozici je Evropa, jejichž státy se podílí zhruba 30 % na roční světové produkci mléka. A podíl 27 států EU na světové produkci kravského mléka je zhruba pětinový. Oproti nemalému podílu na světové produkci, je však ve státech EU chováno pouze 7 % stavů dojených krav na světě. Důvodem je vysoká průměrná dojivost ve většině států EU. Na rozdíl od celosvětového vývoje se v EU však v posledních letech stavy dojnic snižovaly a růst produkce mléka byl dán růstem průměrné užitkovosti dojnic. Mezi členskými státy EU existují rozdíly v intenzitě chovu, produkci mléka, v soběstačnosti a samozřejmě i v ekonomických výsledcích. ČR vyniká mezi členskými státy nadprůměrnou dojivostí krav, která patří mezi nejvyšší nejen v EU, ale také celosvětově. Produkce mléka na hektar zemědělské půdy je u nás na srovnatelné úrovni jako průměr EU, výrazně více činí produkce v Nizozemí. V Nizozemí je rovněž nejvyšší intenzita chovu skotu, která v EU a v ČR je 46 a 39 kusů na 100 hektarů zemědělské půdy. EU a ČR je v produkci mléka soběstačná. Ze šetření FADN vyplývají nižší náklady podniků s produkcí mléka na hektar v ČR oproti průměru EU.
Název v anglickém jazyce
Comparison of production, self-sufficiency and economics of dairy farming across EU countries
Popis výsledku anglicky
Asia produces the most cow's milk each year. Europe a second, accounting for around 30% of annual world milk production. The EU-27 countries account for around fifth of world cow's milk production. However, in contrast to their considerable share of world production, EU countries account for only 7% of the world's dairy cows. This is due to the high average milk yield in most EU countries. However, in contrast to the global trend, in the EU, dairy cow numbers have been declining in recent years and milk production growth has been driven by an increase in the average milk yield of dairy cows. There are differences between EU Member States in breeding intensity, milk production, self-sufficiency and, of course, economic performance. The Czech Republic stands out among the Member States for its above-average milk yield, which is among the highest not only in the EU but also worldwide. Milk production per hectare of agricultural land is comparable to the EU average, with the Netherlands producing significantly more. The Netherlands also has the highest cattle density, which in the EU and the Czech Republic is 46 and 39 head per 100 hectares of agricultural land. The EU and the Czech Republic are self-sufficient in milk production. The FADN survey shows lower costs per hectare for dairy farms in the Czech Republic compared to the EU average.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40201 - Animal and dairy science; (Animal biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů