Školní psycholog jako výzkumník: zamyšlení nad možnostmi
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11150%2F16%3A10323873" target="_blank" >RIV/00216208:11150/16:10323873 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://dx.doi.org/10.5817/pedOr2016-1-5" target="_blank" >http://dx.doi.org/10.5817/pedOr2016-1-5</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5817/pedOr2016-1-5" target="_blank" >10.5817/pedOr2016-1-5</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Školní psycholog jako výzkumník: zamyšlení nad možnostmi
Popis výsledku v původním jazyce
Přehledová studie v první části konstatuje, že školní psychologové na celém světě mají v náplni práce nejen poskytovat psychologické služby žákům, učitelům a rodičům, ale také se aktivně zapojovat do výzkumu. Druhá část předkládá novou typologii školních psychologů: (1) ti, co působí na vysokých školách; (2) ti, co současně působí jak na vysoké škole, tak v terénu; (3) ti, co se připravují na dráhu školního psychologa jak na vysoké škole, tak v terénu; (4) ti, co působí jen v terénu. Třetí část studie upozorňuje, že zrušením rezortního ústavu, který se zabýval školním poradenstvím, se zredukovala výzkumná základna školní psychologie. Izolované snahy učitelů na katedrách psychologie českých vysokých škol nemohou tento deficit nahradit. Čtvrtá část se věnuje zájemcům, kteří se teprve připravují na profesi školního psychologa. Jejich pregraduální nebo postgraduální příprava končí mj. obhajobou kvalifikační práce. Studie porovnává témata obhájených kvalifikačních prací v ČR s tématy v USA a upozorňuje na témata, která jsou u nás opomíjena. Pátá část si všímá školních psychologů, kteří již působí na základních a středních školách. S oporou o koncepci S. Štecha uvádí čtyři základní typy výzkumných činností, které mohou školní psychologové ve škole realizovat. Závěr studie zní: školní psychologie u nás vstupuje do nové vývojové etapy, v níž je třeba posílit roli školního psychologa jako badatele školy. Bude to výhodné jak pro obor samotný, tak pro české školství.
Název v anglickém jazyce
School psychologists as researchers: Relection on their possibilities
Popis výsledku anglicky
This survey study states in the first part that school psychologists all over the world are supposed to provide not only psychological services for pupils, teachers and parents, but to be actively involved in research as well. The second part presents a new typology of school psychologists: (1) those who work in universities; (2) those who operate simultaneously both in universities and in the field; (3) those who have been preparing themselves for a career of school psychologists both at the university and in the field; (4) those who work only in the field. The third part of the study points out that due to the abolishment of the departmental institution, which dealt with school counselling, the research base of school psychology has been reduced in the Czech Republic. Isolated efforts of teachers in the departments of psychology at Czech universities cannot make up for that deficit. The fourth part deals with those interested students who are just preparing for the profession of school psychologists. Their undergraduate or postgraduate preparation ends, among others, with the defence of qualification thesis. Our study compares the themes of defended theses in the Czech Republic with those in the U.S.A., and draws the attention to the themes neglected in our country. The fifth part takes notice of school psychologists who are already active in primary and secondary schools. Leaning on the S. Štech's concept, four basic types of research activities are listed that may be realized by school psychologists in schools. The conclusion of the study is: School psychology in our country is entering a new developmental stage in which it is necessary to strengthen the role of school psychologists as school researchers. It will be advantageous for both the study field and for the Czech education.
Klasifikace
Druh
J<sub>x</sub> - Nezařazeno - Článek v odborném periodiku (Jimp, Jsc a Jost)
CEP obor
AN - Psychologie
OECD FORD obor
—
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Pedagogická orientace
ISSN
1211-4669
e-ISSN
—
Svazek periodika
26
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
19
Strana od-do
5-23
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—