From Proverbial Pest to "Alien Race": The Treatment of "gypsies" in Czechoslovak Criminal Science (1918-1939)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11240%2F19%3A10376500" target="_blank" >RIV/00216208:11240/19:10376500 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://verso.is.cuni.cz/pub/verso.fpl?fname=obd_publikace_handle&handle=sPVmuoQ0YQ" target="_blank" >https://verso.is.cuni.cz/pub/verso.fpl?fname=obd_publikace_handle&handle=sPVmuoQ0YQ</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
němčina
Název v původním jazyce
Von der "Landplage" zur "fremden Rasse" .Die Repräsentation der Zigeuner in der tschechoslowakischen Kriminalistik (1918-1939)
Popis výsledku v původním jazyce
Od 90. let minulého století, kdy v Česku probíhala intenzivní a vyostřená debata o koncentračních táborech v Letech u Písku a v Hodoníně u Kunštátu, uplynulo několik desetiletí a na dané téma vznikla řada historických prací. Článek si klade za cíl přispět do pokračující diskuze analýzou popisu obyvatel označovaných za "cikány" na stránkách československých policejních a četnických časopisů, učebnic a příruček z období tzv. první a druhé československé republiky. Samotné popisy "cikánů" přitom autor klade do širších souvislostí vývoje policejních sborů (státní policie a četnictvo) a kriminalistiky v první polovině 20. století v Československu. Na základě analýzy dospívá k závěru, že během 30. let minulého století došlo k racializaci (zrasovění) obrazu "cikánů". Klíčovou úlohu v tomto procesu přitom sehrál zákon o "potulných cikánech" z roku 1927, který legitimizoval evidence dané skupiny obyvatelstva za pomoci daktyloskopie.
Název v anglickém jazyce
From Proverbial Pest to "Alien Race": The Treatment of "gypsies" in Czechoslovak Criminal Science (1918-1939)
Popis výsledku anglicky
A lot of time has passed since the 1990s, when a heated and controversial debate about concentration camps in Lety near Písek and in Hodonín near Kunštát began in the Czech Republic, and quite a few historical studies devoted to this topic have appeared meanwhile. The present article seeks to take the ongoing debate a step further by analyzing the descriptions of persons characterized as "Gypsies" in Czechoslovak police a gendarmerie journals, textbooks and handbooks. The use of the "Gypsy" label is examined by the author with regard to the development of police forces (state police and gendarmerie) and of criminal science in Czechoslovakia during the First and Second Republic. On this basis, he comes to the conclusion that a radicalization (racial allocation becoming increasingly important) of the "gypsy" notion occurred in the 1920s and 1930s. In this context, the 1927 law on "vagrant Gypsies" was especially important, as it legitimized the use of fingerprints (dactyloscopy) for the registration of those who were labelled as Gypsies.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Bohemia: Zeitschrift für Geschichte und Kunst der böhmischen Länder
ISSN
0523-8587
e-ISSN
—
Svazek periodika
59
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
DE - Spolková republika Německo
Počet stran výsledku
27
Strana od-do
50-76
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—