K. Didaktické přístupy k přírodovědnému vzdělávání předškolních dětí a mladších žáků
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216208%3A11410%2F19%3A10397110" target="_blank" >RIV/00216208:11410/19:10397110 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
K. Didaktické přístupy k přírodovědnému vzdělávání předškolních dětí a mladších žáků
Popis výsledku v původním jazyce
Druhé rozšířené vydání této monografie představuje teorii přírodovědného vzdělávání předškolních dětí a žáků prvního stupně. Tato teorie byla vytvořena za pomoci zakotvené teorie, tedy kvalitativní výzkumné metody (Strauss, Corbin, 1998). Teoretické zakotvení vychází z vybraných pedagogických a vývojových teorií, z teorií inteligence a environmentální výchovy, věnuje se také problematice verbální i neverbální komunikace o přírodě a vztahu dětí a žáků k přírodě. V práci jsou shrnuty původní výzkumy, které se zabývají vztahem dětí a žáků k přírodě (představy dětí o přírodě, strom, který mám rád, biofilie a biofobie, počet zážitků v přírodě), fenoménem odcizování dětí přírodě (syndrom padajících dětí, proměny dětí v posledních letech) a tím, zda jejich učitelky/učitelé reflektují vývojová specifika. Kvalitativní badatelský přístup je doplněn několika kvantitativními výzkumnými sondami. Autorka upozorňuje na existenci přírodovědného nadání a potřebu jeho včasné diagnostiky a rané podpory. Na základě teoretických i výzkumných poznatků byly vytyčeny cíle a didaktické zásady (principy) přírodovědného vzdělávání předškolních dětí a žáků prvního stupně závěr. Dále jsou stručně představeny didaktické prostředky, osvědčené i inovativní metody, vytyčeny didaktické přístupy přírodovědného vzdělávání transformované pro tuto věkovou skupinu.
Název v anglickém jazyce
Didactic Approaches to Science Education of Preschool Children and Primary Pupils
Popis výsledku anglicky
The second extended edition of this monograph introduces the theory of science education of preschool children and primary school pupils. This theory was developed using grounded theory, a qualitative research method (Strauss, Corbin, 1998). The theoretical grounding is based on selected pedagogical and developmental theories, theories of intelligence and environmental education. The thesis summarizes the original research that deals with the relationship of children and pupils to nature (children's ideas about nature, a tree I like, biophilia and biophobia, the number of experiences in nature), the phenomenon of alienating children to nature (syndrome of falling children, recent years) and whether their teachers reflect developmental specifics. The qualitative research approach is complemented by several quantitative research probes. The author draws attention to the existence of natural science talents and the need for early diagnosis and early support. On the basis of theoretical and research findings the goals and didactic principles (principles) of science education of preschool children and pupils of the first grade were set. Furthermore, didactic means, proven and innovative methods are briefly introduced, didactic approaches of science education transformed for this age group are outlined.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7603-051-0
Počet stran knihy
260
Název nakladatele
Univerzita Karlova - Pedagogická fakulta
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—