Česká škola pohledem žáků s odlišným mateřským jazykem
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F00216275%3A25210%2F17%3A39912108" target="_blank" >RIV/00216275:25210/17:39912108 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Česká škola pohledem žáků s odlišným mateřským jazykem
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek je věnován současným podmínkám na českých základních školách, a jak jsou tyto podmínky vnímány žáky s odlišným mateřským jazykem (OMJ). Podle nejnovějších statistik chodí na základní školy 15 000 žáků s odlišným mateřským jazykem a jejich počet neustále narůstá a narůstat bude. Z tohoto důvodu je nutné, aby se integrace těchto žáků začaly postupně věnovat všechny školy a ne pouze školy ve velkých městech, který více počítají s možností příchodu žáka s OMJ. Problematice začleňování žáků s odlišným mateřským jazykem do českých základních škol je v posledních letech věnovaná velká pozornost. Ve většině případů se k tomuto tématu vyjadřují zřizovatelé škol, ředitelé škol, samotní pedagogové nebo rodiče, avšak ti, kteří jsou přímými účastníky a týká se jich současná situace nejvíce, tedy žáci, se k danému tématu příliš často vyjádřit nemohou. A právě jejich názory, postřehy, pocity by mohly přinést nový pohled, směr, jak žáky s odlišným mateřským jazykem integrovat nejen do českých škol, ale potažmo do české společnosti. Příspěvek se věnuje žákům s odlišným mateřským jazykem, kteří pocházejí z třetích zemí, neboť dle českých zákonů mají odlišné postavení a z něho vyplývající práva a povinnosti než příslušníci států Evropské unie či azylanti nebo žadatelé o mezinárodní ochranu.
Název v anglickém jazyce
Czech school by eyes of pupils with a different mother tongue
Popis výsledku anglicky
The paper is devoted to current conditions at Czech elementary schools, and how these conditions are perceived by pupils with a different mother tongue (DMT). According to the latest statistics, 15 000 pupils with a different mother tongue attend primary schools and their number is constantly growing and will grow. For this reason, it is necessary that all schools, not only schools in big cities which count with the possibility of pupil’swith DMT arrival,willdedicate to theintegrationof these pupils. It has been paid a lot of attention to the issue of inclusion of pupil’s with a different mother tongue in Czech elementary schools in recent years. In most cases this topic is commented by school founders, headmasters, teachers or parents, but those who are directly involved in and the current situation influences them the most - pupils, can not express themselves very often. And their opinions, observations, feelings could bring new insight, direction how to integrate pupils with a different mother tongue not only in Czech schools but to the Czech society itself. The paper deals with pupils with a different mother tongue coming from the third countries because according to a Czech law they have a different position and the resulting rights and obligations compared with members of the European Union or refugees or applicants for an international protection.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
50302 - Education, special (to gifted persons, those with learning disabilities)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Škola a její křižovatky
ISBN
978-80-905245-7-6
Počet stran výsledku
14
Strana od-do
133-146
Počet stran knihy
195
Název nakladatele
Česká pedagogická společnost
Místo vydání
Brno
Kód UT WoS kapitoly
—