Možnosti stanovení vnitřní kvality jablek pomocí NIR spektroskopie
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25271121%3A_____%2F17%3AN0000045" target="_blank" >RIV/25271121:_____/17:N0000045 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Možnosti stanovení vnitřní kvality jablek pomocí NIR spektroskopie
Popis výsledku v původním jazyce
NIR spektroskopii nebo-li spektroskopické stanovení za pomoci paprsku světla náležejícího svými vlnovými délkami do oblasti blízkého infračerveného záření je možné využít k analýzám a stanovením různých parametrů v různých matricích napříč obory. V rámci tohoto výzkumu bylo testováno využití FT-NIR spektrometrie (spektrometrie v blízké infračervené oblasti s Fourierovou transformací) pro stanovení vnitřní kvality plodů ovoce, konkrétně jablek. Do testovaných parametrů bylo zahrnuto stanovení refraktometrické sušiny, penetrace a množství kyselin obsažených v jednotlivých plodech. Všechny měřené vzorky jablek pocházely z pokusných výsadeb VŠÚO Holovousy a jednalo se jak o již uznané odrůdy, tak i o novošlechtění, aby bylo pokryto široké spektrum genotypů a vlastností jablek. Všechny výše zmíněné parametry vnitřní kvality plodů byly proměřeny pomocí FT-NIR spektrometru a následně k nim byla provedena standardní destruktivní analýza. Měření refraktometrické sušiny bylo provedeno pomocí refraktometru, stanovení pevnosti dužniny pomocí stolního penetrometru a stanovení kyselin titračně s pH elektrodou. Získané kalibrační modely jsou charakterizovány korelačními koeficienty pro jednotlivé parametry. Korelační koeficient (R2) pro stanovení penetrace byl 0,8659, pro refraktometrickou sušinu 0,9385 a pro stanovení množství kyselin 0,8421. Cílem pokusu bylo vyvinout kalibrační modely a ověřit, zda je pomocí FT-NIR spektrometrie možné nedestruktivně měřit vnitřní kvalitu plodů. Níže uvedené výsledky ukazují, že metoda je využitelná i v této oblasti a lze ji využívat pro výzkum kvality ovoce.
Název v anglickém jazyce
Options to determinate internal quality of apples by using NIR spectroscopy
Popis výsledku anglicky
NIR spectroscopy means spectroscopic determination by a ray of light belonging to its near-infrared light wavelengths. It can be used to analyze and determine different parameters in different matrices across disciplines. In this research was tested the use of FT-NIR spectrometry (near-infrared spectrometry with Fourier transform) for the determination of the internal quality of fruit, namely apples. The tested parameters included the determination of soluble solid content, fruit firmness and the amount of acids contained in the individual fruits. All measured samples of apples came from the plantations of VŠÚO Holovousy. There were evaluated both recognized varieties and new-breedings to cover a wide range of genotypes and apple characteristics. All of the aforementioned internal fruit quality parameters were measured with using the FT-NIR spectrometer and subsequently standard destructive analysis were performed. Measurement of soluble solid content was made by refractometer, determination of flesh firmness was measured by a table penetrometer and content of acids by titrator with the pH electrode. The obtained calibration models are characterized by correlation coefficient for the individual parameters.The accuracy of the individual calibration models obtained are given in the form of correlation coefficients for the individual methods. The correlation coefficient (R2) for fruit firmness determination was 0.8659, for the soluble solid content 0.9385 and for the determination of the acidity value 0.8421. The aim of the experiment was to develop calibration models to verify whether FT-NIR spectrometry is competent of on-destructive measurement of internal quality of fruit.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
10406 - Analytical chemistry
Návaznosti výsledku
Projekt
<a href="/cs/project/LO1608" target="_blank" >LO1608: Výzkumné ovocnářské centrum</a><br>
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Vědecké práce ovocnářské
ISSN
0231-6900
e-ISSN
—
Svazek periodika
—
Číslo periodika v rámci svazku
25
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
12
Strana od-do
187-198
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—