Odrůdy pšenice s antokyany v zrnu mají zdravotní výhody
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F25328859%3A_____%2F19%3AN0000045" target="_blank" >RIV/25328859:_____/19:N0000045 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Odrůdy pšenice s antokyany v zrnu mají zdravotní výhody
Popis výsledku v původním jazyce
Jsou představeny dvě registrované odrůdy ozimé pšenice s odlišnou barvou zrna. Jedná se o odrůdu AF Jumiko s purpurovým zabarvením zrna (registrace 2018) a o odrůdu AF Oxana s modrým zabarvením zrna (registrace 2019). Na rozdíl od běžných odrůd tyto odrůdy obsahuj v zrnu antokyany. Antokyany se běžně vyskytují v ovoci (ostružiny, borůvky, červené hroznové víno, černý rybíz apod.), zelenině (rajčata, papriky, červená řepa, červené zelí apod.) a i u řady běžných rostlin, kde mají svůj adaptační význam. Antokyany představují významnou skupinou látek s antioxidačním účinkem, význam antioxidantů dokládá rozsáhlá literatura. Antokyany působí nespecificky preventivně proti výskytu řady chorob. Zajímavé je, že antokyany černého rybízu, kyanidin-3-glukosid, kyanidin-3-rutinosid, delfinidin-3-glukosid a delfinidin-3-rutinosid, což jsou rovněž hlavní antokyany pšenice s modrým zrnem AF Oxana, vykazují fytoestrogenní aktivitu. V krmných testech na laboratorních potkanech se podařilo prokázat nižší obsah cholesterolu v krvi po krmení pšenicemi s modrým zrnem. V testech na nosnicích při dávce 60 % purpurové pšenice do krmné směsi od 46. týdne věku byla zlepšena intenzita snášky až o 5 %. Bylo představeno nové nadějné šlechtění s označením KM 15-17, které nese geny pro purpurové a současně i pro modré zabarvení zrna. Vyznačuje se velmi tmavým zabarvením zrna. Nerecenzovaný článek: Potravinářská revue, 16, 2019, 6, 26-27.
Název v anglickém jazyce
Wheat varieties with anthocyanins in grain have health benefits
Popis výsledku anglicky
Two registered varieties of winter wheat with different grain color are presented. It is the AF Jumiko variety with purple grain color (registration 2018) and the AF Oxana variety with blue grain color (registration 2019). In contrast to common varieties, these varieties contain anthocyanins in the grain. Anthocyanins are commonly found in fruits (blackberries, blueberries, red grapes, blackcurrants, etc.), vegetables (tomatoes, peppers, beetroot, red cabbage, etc.) and also in a number of common plants where they have adaptive importance. Anthocyanins represent an important group of substances with antioxidant effect, the importance of antioxidants is proved by extensive literature. Anthocyanins have a non-specific preventive effect against a number of diseases. Interestingly, blackcurrant anthocyanins, cyanidine-3-glucoside, cyanidine-3-rutinoside, delfinidine-3-glucoside and delfinidine-3-rutinoside, which are also the major anthocyanins of AF Oxana with blue grain, exhibit phytoestrogenic activity. In feeding tests in rats, lower blood cholesterol levels were found after feeding with blue-grain wheat. In laying tests at 60% purple wheat in the compound feed from week 46, laying intensity was improved by up to 5%. A new promising breeding was introduced with the designation KM 15-17, which carries genes for purple and at the same time for blue coloration of grain. It is characterized by a very dark color of the grain. Not reviewed article: Potravinářská revue, 16, 2019, 6, 26-27.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
Výsledek vznikl pri realizaci vícero projektů. Více informací v záložce Projekty.
Návaznosti
P - Projekt vyzkumu a vyvoje financovany z verejnych zdroju (s odkazem do CEP)
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů