Strategický management lidských zdrojů: moderní trendy v HR
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F46747885%3A24310%2F23%3A00010742" target="_blank" >RIV/46747885:24310/23:00010742 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Strategický management lidských zdrojů: moderní trendy v HR
Popis výsledku v původním jazyce
Lidské zdroje patří mezi nejcennější zdroje organizace včetně jejich kompetencí, jež mají klíčový význam pro dosahování strategických cílů. Od organizací se očekává, že se v rámci svých zaměření budou aktivněji zabývat aktuálními otázkami, mezi které mimo jiné patří sociální odpovědnost. Podle přístupu tradičního podnikání jsou však sociální problémy v cílech řízení často ignorovány. Organizace, ve kterých je optimálně nastaven udržitelný management lidských zdrojů a mezigenerační učení, profitují v oblastech udržení kontinuity znalostí, využívají silných stránek a potenciálu různých věkových skupin, dobrých vztahů na pracovišti, prolamují negativní stereotypy a věkové i jiné diskriminace. Hlavním cílem monografie je prezentovat výsledky dlouhodobého kontinuálního výzkumu v oblasti strategického managementu lidských zdrojů a moderních trendů personální činnosti a podat komplexní přehled o způsobech efektivního řízení těchto činností. Monografie je zaměřena zejména na následující trendy: diverzitu v personální činnosti, age management, systém rozvoje a vzdělávání, mezigenerační spolupráce, znalostní potenciál, společenská odpovědnost organizací a v neposlední řadě využití informačních systémů a digitalizace při podpoře procesů v oblasti managementu lidských zdrojů. Diverzity management je koncept a součást strategie managementu lidských zdrojů, který je založený na respektování řady odlišností a rozmanitostí pracovníků (kulturní, sexuální orientace, rasové, náboženské atd.). Age management hraje důležitou roli při řešení věkového rozložení zaměstnanců v organizaci a jejich řízení, a to nejen v důsledku rostoucího podílu osob 50 v populaci. Vzdělávání a rozvoj hraje stěžejní roli v chodu organizace, jsou zahrnuty jednak do organizační strategie, jednak do vize organizace. Současný stav implikuje nutnost poměrně významných změn spojených s nastavením mezigenerační spolupráce a organizační kultury i klimatu. Společenská odpovědnost organizace je směr, který klade důraz na změnu orientace organizací z krátkodobých cílů na dlouhodobé. Jde o dobrovolné integrování sociálních a environmentálních hledisek do všech operací a interakcí se zainteresovanými stranami. Globální vývoj s sebou nese rostoucí využívání digitálních technologií, které jsou součástí širšího procesu zvaného digitalizace ekonomiky, Průmyslu 4.0 nebo tzv. Smart Industry. Z toho důvodu je v monografii digitalizace považována jako stěžejní podpora procesů v oblasti managementu lidských zdrojů. Určení směru vývoje uvedených přístupů je kritériem úspěšné implementace celkové koncepce společenské odpovědnosti organizací, přičemž udržitelné fungování organizací může posílit jejich konkurenční postavení.
Název v anglickém jazyce
Strategic Management of Human Resources: Modern Trends in HR
Popis výsledku anglicky
Human resources are among the organization‘s most valuable resources, including their competencies, crucial to achieving strategic goals. Organizations are expected to be more active in addressing current issues, including social responsibility. However, according to the traditional business approach, social problems in management goals are often ignored. Organizations in which sustainable human resource management and intergenerational learning are optimally profitable in maintaining knowledge continuity, exploiting the strengths and potential of different age groups, good workplace relations, breaking down stereotypes and age and other discrimination. The main goal of the monograph is to present the results of long-term continuous research in the field of strategic human resources management and modern trends in personnel activities and to provide a comprehensive overview of ways to manage these activities effectively. The monograph focuses mainly on the following directions: diversity in personnel activities, age management, development, and education system, intergenerational cooperation, corporate social responsibility, and, last but not least, the use of information systems and digitization in supporting processes in human resources management. Diversity management is a concept and part of a human resource management strategy based on respect for several differences and diversity of employees (cultural, sexual orientation, racial, religious, etc.). Age management plays an essential role in addressing the age distribution of employees in the organization and their management due to the growing share of people 50 in the population. Education and development play a vital role in the company‘s operation; they are included both in the corporate strategy and in the organization‘s vision. The current situation implies the need for relatively significant changes associated with the setting of intergenerational cooperation and organizational culture and climate. Corporate social responsibility is a direction that emphasizes changing the orientation of companies from short-term to long-term goals. It is the voluntary integration of social and environmental considerations into all business operations and interactions with stakeholders. Global developments bring with them the growing use of digital technologies, which are part of a broader process called the digitization of the economy, Industry 4.0, or the so-called Smart Industry. For this reason, it is considered in the monograph on digitization as critical support of processes in human resources management. Determining the direction of development of these approaches is a criterion for successfully implementing the overall concept of corporate social responsibility. At the same time, the sustainable operation of organizations can strengthen their competitive position.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50204 - Business and management
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2023
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-271-3675-9
Počet stran knihy
296
Název nakladatele
Grada Publishing
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS knihy
—