Uplatnění mouky z hlíz topinamburu hlíznatého v masných výrobcích
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12220%2F17%3A43896884" target="_blank" >RIV/60076658:12220/17:43896884 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Uplatnění mouky z hlíz topinamburu hlíznatého v masných výrobcích
Popis výsledku v původním jazyce
Byly vytvořeny a posuzovány 4 druhy masných výrobků - párek, sekaná, játrová paštika a masová haše. Pšeničná mouka, přidávaná běžně do těchto výrobků, byla zcela nahrazena moukou z hlíz topinamburu. U hotových výrobků byla provedena senzorická analýza po posouzení senzorické jakosti a případných senzorických změn oproti standardním běžně vyráběným produktům. Výsledky této studie ukázaly, že přidáním topinamburové mouky do párků mělo negativní vliv na senzorickou jakost, zejména na celkový vzhled výrobku, texturu a chuť. To se odrazilo v preferenčním hodnocení a nový výrobek s topinamburovou moukou preferovalo pouze 6,25 % hodnotitelů. naopak u sekané a parštiky došlo k zlepšení funkčních vlastností. U sekané preferovalo 81,25 % hodnotitelů vzorek s topinamburovou moukou a u paštiky preferovalo 56,35 % hodnotitelů vzorek s topinamburouvou moukou. Dle výsledků pořadové zkoušky, nejchutnějším výrobkem se stala játrová paštika.
Název v anglickém jazyce
Use of Jerusalem artichoke tuber powder in meat products
Popis výsledku anglicky
Four types of meat products were evaluated - sausages, meatloaf, liver pate and meat hash. Wheat flour, which is mommonly added to these prodcts, has been completely replaced by Jerusalem artichoke powder (JAP). Subsequently, the sensory analysis was evaluated by experts for an estimation sesory quality and sensory changes of new products with JAP compared to standard meat products. The results of the study showed that the addition JAP to sausages had a negative effect on its sensory quality, namely its overall apearance of the product, texture and taste. It caused major impact to sensory evaluation. The new sausages with JAP was prioritized by solely 6,25 % evaluators. On the contrary, there were improved functional properties in meatloaf (juiciness) and pate (taste). Meatloaf with JAP was prioritized by 81,25 % evaluators and liver pate with JAP was prioritized by 56,35 % evaluators. According to the results of the sequence test, the liver pate was found the most delicious product.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
40401 - Agricultural biotechnology and food biotechnology
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Úroda
ISSN
0139-6013
e-ISSN
—
Svazek periodika
65
Číslo periodika v rámci svazku
12
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
4
Strana od-do
571-574
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—