Metodik prevence a jeho role na základní škole
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60076658%3A12410%2F19%3A43900087" target="_blank" >RIV/60076658:12410/19:43900087 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Metodik prevence a jeho role na základní škole
Popis výsledku v původním jazyce
Kniha pojednává o souvislostech a podmínkách práce učitele, který odpovídá za koordinaci, přípravu a evaluaci preventivního programu ve škole. Koncepce publikace vychází ze situace, kdy je oblast školní prevence poměrně kvalitně rozpracována, jsou k dispozici klíčové koncepční materiály i metodická doporučení a je zpracována řada metodik, obsahujících příklady aktivit využitelných v praxi. Problém prevence tedy není v nedostatku informačních zdrojů, ale v často uplatňovaném zužujícím pohledu na danou problematiku. Jedním z aspektů této tendence je vnímání prevence jako něčeho, co je ve škole realizováno formálně a jaksi „navíc“, nad rámec běžné pedagogické práce. Publikace se proto snaží poznatky o prevenci sjednotit s akcentem na výchovně vzdělávací činnost učitele. V kategorii vnitřních podmínek je prevence rozebírána v přímé souvislosti s narůstající potřebou orientovat práci školy na výchovné činnosti učitele. Prevence je jako jedna z oblastí tohoto výchovného působení dilematická a obsahuje řadu vnitřních rozporů. Text dále sleduje formování obsahu prevence, popisuje oblasti, na které se prevence zaměřuje. V textu je zaznamenána diskuse o naplnění významu některých pojmů, které se s prevencí vždy spojovaly (norma, patologie, deviace, rizikové chování). Dále publikace sleduje vybrané aspekty, které ve školním prostředí prevenci limitují. Škola je charakterizována také jako socializační prostředí, v němž si děti utvářejí první vztahy s dospělými autoritami i vrstevníky. Charakter výchovného a socializačního prostředí školy je pak důležitým východiskem pro koncipování principů, které tvoří zásady preventivního působení učitele – metodika prevence. Popsány jsou klíčové oblasti, které jsou v prevenci rozpracovávány do strategií a programů. V poslední části textu je popsán mechanismus plánování cílů a stanovování obsahů školních preventivních programů a jsou představeny metody, které lze v rámci realizace prevence využívat. Text je doplňován příklady výzkumných zjištění, která ilustrují pohledy žáků na prevenci a příklady práce s žáky v rámci školní prevence.
Název v anglickém jazyce
Teacher as a prevention methodology and its role in primary school
Popis výsledku anglicky
The book deals with the context and working conditions of the teacher who is responsible for coordinating, preparing, and evaluating a school prevention program. The concept of the publication is based on a situation in which the area of school prevention is relatively well developed, key conceptual materials and methodological recommendations are available, and a number of methodologies containing examples of activities useful in practice have been prepared. The problem of prevention is therefore not in the lack of information resources, but in the frequently narrow view of the issue. One aspect of this tendency is the perception of prevention as something to be realized formally in schools, being something “extra” in the school and beyond normal teaching work. The publication therefore seeks to unify the knowledge of prevention with an emphasis on the teacher’s educational activity. The issue of the teacher’s preventive work, or methodology of prevention, is thus widely understood. In the category of internal conditions, prevention is analyzed in direct relation to the growing need to orient the school’s work towards the teacher’s educational activities. Prevention, as one of the areas of this educational act, is dilemmatic and contains a number of internal contradictions. The text goes on to follow the formation of the content of prevention, describing the areas that focus on prevention. The text mentions the discussion on fulfilling the meaning of certain terms that have always been associated with prevention (norm, pathology, deviation, risk behavior). The publication then follows selected aspects that limit prevention in the school environment. School is also characterized as a socializing environment in which children form their first relationships with adult authorities as well as peers. The character of the educational and socializing environment of the school, then, is an important starting point for drawing up the principles that form the basis of the teacher’s preventive actions – the methodology of prevention. Key areas that are developed into preventive strategies and programs are described. The last part of the text describes the mechanism of planning goals and setting the content of school preventive programs, and it introduces methods that can be used in the implementation of prevention. The text is supplemented with examples of research findings which illustrate pupils’ views on prevention as well as examples of work with pupils in school prevention.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-88290-28-5
Počet stran knihy
124
Název nakladatele
Pasparta Publishing
Místo vydání
Libčice nad Vltavou
Kód UT WoS knihy
—