Dormance - posklizňové dozrávání - porůstání
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F60193697%3A_____%2F17%3AN0000117" target="_blank" >RIV/60193697:_____/17:N0000117 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Dormance - posklizňové dozrávání - porůstání
Popis výsledku v původním jazyce
Dormance jako fyziologický jev. Dormance vznikla jako adaptace rostlin na střídání podmínek vhodných pro růst s podmínkami pro růst nevhodnými (sucho, chlad). Se zráním a postupným vysycháním se v obilce zvyšuje obsah inhibičních látek, které brání klíčení. Během procesu domestikace ječmene byl vyvíjen selekční tlak na snížení intenzity dormance a zkrácení posklizňového dozrávání. Postupně se podařilo odchylky v rychlosti a homogenitě klíčení zasetých zrn způsobené pomalejším posklizňovým dozráním (intenzivnější postdormancí) výrazným způsobem potlačit nebo odstranit. Selekční tlak na zkrácení posklizňového dozrávání byl v mnoha případech velmi silný. Tato situace, kombinovaná s deštivými nebo vlhkými podmínkami v posledních fázích dozrávání, může vést ke klíčení ještě na mateřské rostlině, což je jev označovaný jako porůstání. Porůstání má široký rozsah nepříznivých důsledků. Hlavním faktorem působícím na meziroční změny v úrovni dormance a posklizňového dozrávání je teplota. Nízké teploty během vývoje zrna vedou k hlubší dormanci a delšímu posklizňovému dozrávání zrna pšenice a ječmene. V případě, že po slunečném, teplém a suchém období dojde ke změně a těsně před sklizní nebo v jejím průběhu se ochladí a začne pršet je nebezpečí porůstání velmi vysoké, protože předchozí průběh počasí navodil nízkou úroveň dormance. Přednáška: Dormance - posklizňové dozrávání - porůstání. Sladařský polní den, Vraný, okr. Kladno, 27. 6. 2017.
Název v anglickém jazyce
Dormancy - post-harvest maturation - pre-harvest sprouting
Popis výsledku anglicky
Dormancy as a physiological phenomenon. Dormancy developed as an adaptation of plants to conditions suitable and unsuitable (drought, cold) for growing. With ripening and gradual drying out, content of inhibition substances impeding germination increases in the caryopsis. During the barley domestication process, selective pressure was developed to reduce intensity of dormancy and shorten post-harvest maturation. Gradually, variations in rate and homogeneity of germination of sown grains, caused by slower post-harvest maturation (more intensive post-dormancy), were significantly suppressed or eliminated). The selection pressure for the shortening of post-harvest maturation was in many cases very strong. This situation, in combination with rainy or wet conditions in the last phases of ripening, may result in germination already on the parent plant; this phenomenon is called sprouting. Sprouting has a wide range of adverse consequences. The main factor affecting year-on-year changes in dormancy and post-harvest maturation is temperature. Low temperatures in the course of grain development lead to deeper dormancy and longer post-harvest maturation of barley and wheat grain. If after the sunny, warm and dry season the weather changes and just before or during the harvest it gets cold and starts raining, the risk of sprouting is very high, as the previous course of weather led to a low dormancy level. Lecture: Dormancy – post-harvest maturation - sprouting. Malting Field Day, Vraný, district Kladno, 27/06/2017.
Klasifikace
Druh
O - Ostatní výsledky
CEP obor
—
OECD FORD obor
40106 - Agronomy, plant breeding and plant protection; (Agricultural biotechnology to be 4.4)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů