Rovné postavení mužů a žen v péči o děti aneb sdílené rodičovství
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F18%3A73597694" target="_blank" >RIV/61989592:15210/18:73597694 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Rovné postavení mužů a žen v péči o děti aneb sdílené rodičovství
Popis výsledku v původním jazyce
Evropská unie upravuje zásadu rovného zacházení a zákaz diskriminace ve Smlouvě o fungování Evropské unie, Listině základních práv EU a dále ve směrnici č. 2006/54 o rovném zacházení pro muže a ženy v oblasti zaměstnání a povolání. Ochranu zaměstnankyň v období mateřství pak obsahuje směrnice 92/85/EHS o zavádění opatření pro zlepšení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci těhotných zaměstnankyň a zaměstnankyň krátce po porodu nebo kojících zaměstnankyň. K prohloubení sladění rodičovských a pracovních povinností pracujících rodičů s přihlédnutím ke vzrůstající rozmanitosti v uspořádání rodiny byla přijata směrnice 2010/18/EU, kterou se provádí revidovaná rámcová dohoda o rodičovské dovolené. V České republice je poskytována mateřská dovolená, rodičovská dovolená a nově také otcovská poporodní péče jako dávka sociálního zabezpečení. Počet mužů, kteří čerpají rodičovskou dovolenou je velmi nízký, kdy žena je přirozenou pečovatelkou o děti, a to i z důvodu, že zpravidla v prvních měsících života dítě kojí. Muži vydělávají zpravidla více než ženy, proto na rodičovskou dovolenou nastupují zpravidla jen muži, kteří přišli o zaměstnání nebo ti, kteří musí zastoupit nemocnou matku dítěte. V poslední době se připravují na MPSV další prorodinná opatření jako podpora částečných úvazků a rozšíření možností předškolní péče, aby mohlo dojít k dalšímu slaďování pracovního a rodinného života.
Název v anglickém jazyce
Equal status of men and women at care for children or shared parenthood
Popis výsledku anglicky
European Union regulates the principle of equal treatment and prohibition of discrimination in the Treaty of functioning of the EU, Charter of fundamental right of the EU and aswell in the Directive no. 2006/54 of equal treatment of men and women in the branch of profession and employment. The protection of employees on materbity leave includes the Directive 92/85/EHS of implementation of safety measures and health protection of employees at work during pregnancy. To harmonize parental and professional duties of working parents with focus on increasing diversity of families, the Directive 2012/18/EU was adopted, which performs revised framework agreement of parental leave. In the Czech Republic, the maternity leave is provided aswell as the parental leave and also paternal post natal care as social benefit. The number of men, who use parental leave is low, because it is the mother who is naturally the caregiver. Men usually earn more money than women and mostly, unemployed men use the paternal leave, or also men, who have to substitute a sick mother of the child. Nowadays, the Ministry of Labour and Social Affairs are promoting new measures to support families with possibility of preschool care to harmonise professional and family life.
Klasifikace
Druh
D - Stať ve sborníku
CEP obor
—
OECD FORD obor
50501 - Law
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2018
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název statě ve sborníku
Európsky pilier sociálnych práv a spoločnosť 5.0.
ISBN
978-80-7205-325-4
ISSN
—
e-ISSN
—
Počet stran výsledku
18
Strana od-do
"109–126"
Název nakladatele
Leges
Místo vydání
Praha
Místo konání akce
Trnava
Datum konání akce
20. 9. 2018
Typ akce podle státní příslušnosti
EUR - Evropská akce
Kód UT WoS článku
—