Idea čechoslovakismu v českých učebnicích dějepisu a občanské nauky vydaných v letech 1918–1938
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F19%3A73595470" target="_blank" >RIV/61989592:15210/19:73595470 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Idea čechoslovakismu v českých učebnicích dějepisu a občanské nauky vydaných v letech 1918–1938
Popis výsledku v původním jazyce
Předkládaný příspěvek se zabývá budováním kolektivní paměti a historického vědomí ve výuce dějepisu v Československu v letech 1918–1938 se zaměřením na to, jakými postupy byla prosazována myšlenka o jednotě československého národa. Vychází z předpokladu, že historické učebnice dějepisu jsou pramenem poznání, jak vypadal oficiální státem schválený výklad dějin a že učebnice byly v dlouhodobějším měřítku využívány jako prostředek k vytváření a ovlivňování historického vědomí studující mládeže. Jako doplňující prameny jsou využity také učebnice občanské nauky, které umožňují srovnání toho, jak se s ideou čechoslovakismu zacházelo v různých vyučovacích předmětech. Metodologicky se výzkum opírá o odborné práce, které se zabývají zkoumáním učebnic dějepisu a jejich komparací. Na základě analýzy dějepisných učebnic pro střední školy bylo zjištěno, jakými historickými argumenty byla myšlenka čechoslovakismu v učebnicích dokazována a u kterých historických událostí jsou její projevy nejvíce patrné. Výzkum také ukazuje, že myšlenka o jediném československém národě nestála pouze na zdůrazňování významných a slavných období z historie Čechů a Slováků, ale také na ostrém vymezování se vůči Němcům a Maďarům.
Název v anglickém jazyce
Idea of Czechoslovakism in History and Civics textbooks from 1918-1938 (The First Czechoslovak Republic)
Popis výsledku anglicky
The article investigates the way in which collective memory and historical consciousness were developed in history and civics teaching in Czechoslovakia in 1918-1938 and what was the approach to the idea of Czechoslovakism as well. The main sources included curricula published by the Ministry of education and further national education and officially approved textbooks. The idea of the one and only Czechoslovak nation in history textbooks was promoted mainly by opposition to Germans and Hungarians. The period of Habsburg reign in later Czechoslovak area is also considered as a very negative period of national history because at that time the persecution of our nation culminated. The dissolution of Austria-Hungary and the foundation of Czechoslovakia in 1918 are therefore presented as righteous history highlight. Czechoslovakism was not discussed implicitly in the civics textbooks, only a small number of the authors paid attention to this topic. The texts further dealt with the other nationalities living in Czechoslovakia, especially with Hungarians and Germans: on the one hand, the textbooks reminded the pupils of the minority rights and pointed out that it is wrong to oppress the other nationalities living in the Czechoslovak republic, on the other hand the Hungarians and Germans were used as a discouraging example of people who had committed a great injustice to the Czechoslovak nation in the history.
Klasifikace
Druh
C - Kapitola v odborné knize
CEP obor
—
OECD FORD obor
60101 - History (history of science and technology to be 6.3, history of specific sciences to be under the respective headings)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2019
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název knihy nebo sborníku
Čechoslovakismus
ISBN
978-80-7422-679-3
Počet stran výsledku
18
Strana od-do
243-260
Počet stran knihy
480
Název nakladatele
Nakladatelství Lidové noviny
Místo vydání
Praha
Kód UT WoS kapitoly
—