Relevance Jungových psychologických typů pro hudební recepci a výchovu
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15210%2F21%3A73612057" target="_blank" >RIV/61989592:15210/21:73612057 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="https://www.kuv.upol.cz" target="_blank" >https://www.kuv.upol.cz</a>
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Relevance Jungových psychologických typů pro hudební recepci a výchovu
Popis výsledku v původním jazyce
Carl Gustav Jung svými analýzami nevědomých procesů dalece překročil rámec psychoanalýzy, a to také svou koncepcí psychologických typů, které jsou určeny preferencí psychických funkcí (cítění, myšlení, intuice a vnímání). Tento model byl později převeden do inventáře Myers Briggs Type Indicator (MBTI), který charakterizuje výsledné osobnostní typy včetně jejich profesního směřování. Můžeme se tedy ptát: vypovídají rovněž o vztahu k hudbě? Po představení Jungova modelu v původním souvislostech jeho psychologie i v pozdějším standardizovaném testu MBTI se pozornost zaměří na empiricky zjištěné souvislosti mezi psychologickým typem a vztahem k hudbě. Z nich vyplývá, že nejlepší předpoklady ke svébytnému uchopení hudby mají lidé, upřednostňující intuici a cítění, přičemž tuto preferenci lze předpokládat v umění obecně. Příspěvek poté diskutuje koncept intuice a poukazuje na možnosti rozvoje intuitivního, respektive intuitivně citového učebního stylu v hudebně výchovném kontextu.
Název v anglickém jazyce
The Relevance of Jungian Psychological Types for Music Reception and Education
Popis výsledku anglicky
Carl Gustav Jung reached with his analyses of unconscious processes far beyond the realm of psychoanalysis, as he did also with his conception of psychological types which are defined by individual patterns of psychical functions (feeling, thinking, intuition, and sensing). This design was later transferred into the inventory Myers Briggs Type Indicator (MBTI), which characterises the resulting personality types including their professional dispositions. Thus, we can ask: Do they also reflect one’s relationship to music? After introducing the Jungian model in the original context of his psychology and within the later standardised test, the empirically measured relatedness between a psychological type and the attitude towards music is considered.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
60403 - Performing arts studies (Musicology, Theater science, Dramaturgy)
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Kultura, umění a výchova
ISSN
2336-1824
e-ISSN
—
Svazek periodika
9
Číslo periodika v rámci svazku
2
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
20
Strana od-do
nestrankovano
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—