Badatelský přístup v technickém vzdělávání
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15410%2F16%3A73582277" target="_blank" >RIV/61989592:15410/16:73582277 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://dx.doi.org/10.5507/pdf.16.24449135" target="_blank" >http://dx.doi.org/10.5507/pdf.16.24449135</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.5507/pdf.16.24449135" target="_blank" >10.5507/pdf.16.24449135</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Badatelský přístup v technickém vzdělávání
Popis výsledku v původním jazyce
Společenské změny mnohdy značně ovlivňují podobu vzdělávání, tím spíše, jedná-li se o vzdělávání technické, které je výrazně vázané k uplatnění jedince v pracovním životě. Lze si povšimnout požadavků na dynamické změny zejména v rovině kurikulární, myšleno ne jen v rovině dokumentů ovlivňujících podobu vzdělávání, ale i v rovině komplexní a zahrnující pedagogické jevy, které se odehrávají ve vlastním vzdělávacím procesu. I proto se autoři monografie specificky zaměřili na badatelsky orientovanou výuku a její uplatňování v technických předmětech na základních školách. V jejím uplatňování vidí v konečném důsledku přínosy mj. v následujících oblastech: zvýšení zájmu mladé generace o techniku a přírodní vědy, výchovu kreativních a celoživotně se učících občanů schopných řešit problémy a dále občanů schopných rozhodovat v záležitostech konkrétního i globálního charakteru. Hlavním cílem monografie bylo na úrovni teoretické i empiricko-výzkumné řešit problémy spojené s realizací badatelsky orientované výuky v rámci technického vzdělávání. Dílčími cíli monografie bylo: zasazení badatelsky orientované výuky do širšího kurikulárního rámce, rozpracování konstruktivistických principů jako východisek k badatelsky orientované výuce a syntéza poznatků o možnostech rozvoje badatelských schopností žáků a provádění školních (žákovských) experimentů. Významnými cíli byla rovněž: analýza vzdělávacího konceptu STEM v kontextu badatelsky orientované výuky, podchycení možnosti diseminace poznatků ve vazbě na technické vzdělávání a badatelsky orientovanou výuku, rozpracování kompetencí k realizaci badatelsky orientované výuky a analýza možností navozování badatelských aktivit žáků. V oblasti empiricko-výzkumné jsme si kladli za cíl zjistit vliv školního (žákovského) experimentu na rozvoj badatelských schopností žáků a dále zjistit optimální podobu výuky technických a přírodovědných předmětů tak, jak by měla vypadat podle učitelů z praxe.
Název v anglickém jazyce
Inquiry-based Approach in Technology Education
Popis výsledku anglicky
The social changes often considerably influence the form of education, even more when considering technical education, which is significantly connected to future employment of an individual in their work life. It is possible to note requirements for dynamic changes, mainly at a curricular level – not only at a level of documents influencing the form of education, but also at the complex level containing pedagogical (educational) phenomena, which happen during the educational process itself. This is also the reason, why the authors of the monograph “Inquiry Approach in the Technical Education” focused specifically on the inquiry-based instruction and its application in technical subjects at basic schools. In the end, they see benefits (in its application) i.a. in the following areas: increase of young generation’s interest in technology and science, education of creative and live-long-learning individuals – citizens that are able to solve problems and decide in situations of both concrete and global nature. The main aim of the monograph is to solve problems at the theoretical and empirical-research level of connected to the realization of the inquiry-based instruction in the technical education. The sub-aims of the monograph are: putting the inquiry-based instruction into a broader curricular framework, elaborating of constructivist principles as starting points to the inquiry-based instruction, synthesis of knowledge on possibilities of development of inquiry-related abilities of pupils, and performance of school experiments (performed by pupils). There are also other important aims: analysis of the educational concept STEM in a context of inquiry-based instruction, detection of possibility of knowledge dissemination in connection to the technical education and inquiry-based instruction, elaborating of competences to realization of inquiry-based instruction, and analysis of possibilities to induce pupils’ inquiry activities.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace
Ostatní
Rok uplatnění
2016
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-244-4913-5
Počet stran knihy
211
Název nakladatele
Univerzita Palackého v Olomouci
Místo vydání
Olomouc
Kód UT WoS knihy
—