Vybrané determinanty ovlivňující zapojení se do pohybových aktivit dětí a mládeže s tělesným postižením (pilotní studie)
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F61989592%3A15510%2F17%3A73580464" target="_blank" >RIV/61989592:15510/17:73580464 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
—
DOI - Digital Object Identifier
—
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
Vybrané determinanty ovlivňující zapojení se do pohybových aktivit dětí a mládeže s tělesným postižením (pilotní studie)
Popis výsledku v původním jazyce
Příspěvek představuje dílčí výsledky pilotního šetření zahrnutého do longitudinálního mezinárodního systému Health Behaviour in School-aged Children (HBSC). Seznamuje s koncepcí tzv. disHBSC výzkumného šetření zaměřeného na cílovou skupinu dětí a mládeže s tělesným postižením. Cílem šetření je analyzovat vybrané determinanty ovlivňující zapojení do pohybových aktivit dětí a mládeže s tělesným postižením. Z dosažených výsledků jsou patrné rozdíly v řadě sledovaných determinant ovlivňujících životní styl dětí a mládeže s tělesným postižením a bez postižení. Z celkem čtyř dotazovaných žáků neprovozuje pohybovou aktivitu v týdenním režimu ani jeden den. Včetně toho, že pět žáků s tělesným postižením nerehabilituje ani jednou týdně. Paradoxně je pro 19 žáků pohybová aktivita jako předpoklad pro zlepšení zdraví velmi důležitá, pro zbylých osm je pak důležitá. Z uvedených odpovědí vyplývá, že pouze ve škole vykonává pohybovou aktivitu 21 dotázaných. Zároveň pět žáků uvádí, že ve škole se pohybových aktivit neúčastní, do tělocviku nechodí ze zdravotních důvodů. Nejčastější provozovanou aktivitou ve volném čase dotazovaných žáků je hraní počítačových her. U pohybových aktivit je dominující plavání, cvičení a hry ve vodě. Ačkoliv nelze výsledky pilotní studie vzhledem k počtu respondentů ve výzkumném souboru zobecňovat, nabízí nám zajímavý pohled a ověřuje uplatnitelnost upraveného výzkumného nástroje. Doporučující dokumenty (EU, 2008; WHO, 2010) nerespektují specifika, přístupnost, objem ani intenzitu provozovaných pohybových aktivit. Je patrné, že neúčastí v organizovaných pohybových činnostech (jako je např. školní tělesná výchova nebo rehabilitační cvičení), se podporuje pohybová hypoaktivita dětí a mládeže s tělesným postižením. Pokud přijmeme tezi, že objem a intenzita realizovaných pohybových aktivit jsou jedním z hlavních predikátorů zdraví, pak je nutná systémová změna k podpoře pohybových aktivit této cílové skupiny.
Název v anglickém jazyce
Determinants influencing engagement in physical activity of children and youth with disabilities (pilot studies)
Popis výsledku anglicky
This paper presents the partial results of the pilot survey included in the Health Behavior in School-aged Children (HBSC). It describes the concept of the so-called disHBSC research survey focused on the target group of children and youth with physical disabilities. The aim of the survey is to analyze selected determinants influencing the involvement in physical activities of children and youth with physical disabilities. The results obtained show differences in a number of observed determinants affecting the lifestyle of children and young people with physical disabilities and without disability. Of the four questioned pupils, they do not carry out physical activity in the weekly mode or one day. Including five disabled pupils not rehabilitating once a week. Paradoxically, for 19 students, physical activity as a prerequisite for improving health is very important, for the remaining eight it is important. From these answers, it is clear that only 21 students in the classroom perform the exercise activity. At the same time, five pupils report that they do not participate in the physical activities, and do not go to the gym for health reasons. The most frequently run leisure activity of the interviewed pupils is playing computer games. Physical activities include dominating swimming, exercises and games in the water.Although the results of the pilot study can not be generalized due to the number of respondents in the research file, it gives us an interesting view and verifies the applicability of the modified research tool. The recommended documents (EU, 2008, WHO, 2010) do not respect the specifics, accessibility, volume and intensity of the movement activities. It is obvious that not participating in organized physical activities (such as school physical education or rehabilitation exercises), it supports movement hypoactivity of children and youth with physical disabilities.
Klasifikace
Druh
J<sub>ost</sub> - Ostatní články v recenzovaných periodicích
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
S - Specificky vyzkum na vysokych skolach
Ostatní
Rok uplatnění
2017
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
Název periodika
Speciální pedagogika
ISSN
1211-2720
e-ISSN
—
Svazek periodika
27
Číslo periodika v rámci svazku
1
Stát vydavatele periodika
CZ - Česká republika
Počet stran výsledku
15
Strana od-do
45-59
Kód UT WoS článku
—
EID výsledku v databázi Scopus
—