Vše

Co hledáte?

Vše
Projekty
Výsledky výzkumu
Subjekty

Rychlé hledání

  • Projekty podpořené TA ČR
  • Významné projekty
  • Projekty s nejvyšší státní podporou
  • Aktuálně běžící projekty

Chytré vyhledávání

  • Takto najdu konkrétní +slovo
  • Takto z výsledků -slovo zcela vynechám
  • “Takto můžu najít celou frázi”

Motorika dětí s lehkým mentálním postižením

Identifikátory výsledku

  • Kód výsledku v IS VaVaI

    <a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F62690094%3A18440%2F21%3A50018878" target="_blank" >RIV/62690094:18440/21:50018878 - isvavai.cz</a>

  • Výsledek na webu

  • DOI - Digital Object Identifier

Alternativní jazyky

  • Jazyk výsledku

    čeština

  • Název v původním jazyce

    Motorika dětí s lehkým mentálním postižením

  • Popis výsledku v původním jazyce

    Práce je zaměřena na problematiku motoriky dětí s lehkým mentálním postižením, respektive na výzkum motorických dovedností těchto dětí. Dopad mentálního postižení na běžné školní aktivity, jako je čtení, psaní a počítání (konceptuální dovednosti), je relativně dobře znám a s rozdíly proti intaktní populaci počítáme. U dovedností motorických však nejsou diference přesněji známé, v literatuře se uvádí obvykle mírné zaostávání ve vývoji a kurikulární dokumenty deficity v této oblasti zohledňují jen minimálně. Cílem předložené práce je rozšíření našich znalostí o úrovni motorických dovedností dětí s lehkým mentálním postižením na konci docházky na prvním stupni základní školy a komparace jejich úrovně jemné i hrubé motoriky s dětmi bez postižení. Teoretická část je věnována klíčovým tématům, kterými jsou zejména mentální postižení, lehké mentální postižení a témata související (jeho definice, výskyt, diagnostika). Druhou oblastí je motorika a její vývoj se zaměřením na motoriku dětí s lehkým mentálním postižením. Teoretická část dále obsahuje analýzu kurikulárních dokumentů se zaměřením na cíle a obsah vzdělávání v oblasti rozvoje motoriky dětí s lehkým mentálním postižením. V klíčové části práce jsou prezentovány výsledky tří výzkumů. Ve dvou případech probíhal sběr dat s využitím standardizovaných testů jemné a hrubé motoriky. Jednalo se o ergodiagnostický test pro zjišťování funkčnosti rukou (Jebsen Taylor Hand Function Test) a o test úrovně hrubé motoriky (Test of Gross Motor Development). Třetí výzkumné šetření bylo zaměřeno na manuální dovednosti a úkoly s různou mírou intelektuální náročnosti. Celkem bylo testováno 541 žáků druhého období 1. stupně základních škol (281 žáků s LMP a 260 žáků bez postižení ve věku 10 let). Výsledky žáků s LMP byly komparovány s výsledky žáků bez postižení a sekundárně jsou srovnány i výsledky dívek a chlapců. Zaměřili jsme se rovněž na srovnávání romských a neromských dětí s LMP (romské děti jsou ve skupině dětí s LMP nadproporčně zastoupeny). Výsledky výzkumu ukazují, že žáci s lehkým mentálním postižením mají v uvedeném věku horší úroveň motorických dovedností v hrubé i jemné motorice. I ve zcela elementárních pohybových aktivitách jsou výsledky horší o 15-20 % a i u mírně náročnějších úkolů se diference poměrně rychle zvětšují a významně roste chybovost u žáků s mentálním postižením. Rozdíly mezi dívkami a chlapci se neobjevily a i romští žáci s LMP měli stejné výsledky, jako jejich vrstevníci z většinové populace.

  • Název v anglickém jazyce

    Motor skills of children with mild intellectual disability

  • Popis výsledku anglicky

    The paper focuses on an issue of children’s motor skill with mild intellectual disability, respectively on a research of motor skills of these children. The impact of intellectual disability on common school activities such as reading, writing and counting (conceptual skills), has been relatively well known and we count with differences in comparison with intact population. However, motor skills’ differences are not so well known exactly, where in the literature is written that they are slightly behind in development and the curriculum documents only minimally take the deficits into an account. The aim of the given publication is to broaden our knowledge on the level of motor skill development with mild intellectual disability at the end of the school attendance of the first grade of primary school and to compare levels of mild and gross motor skills of children with children without disabiliy. The theoretical part is dedicated to key topics, which are represented mainly by intellectual disability, mild ID and topics connected with (its definitions, occurrence, diagnostics). The second area of research is a motor skill and its development with the focus on motor skills of children with mild ID. Furthermore, the theoretical part contains an analysis of curriculum documents with the focus on goals and education content in the field of development of children´s motor skills with mild ID. There are results from three researches presented in the key part. In two cases there was data collection taken with the use of standardized tests of fine and gross motor skills. Represented by an ergo diagnostic test in order to detect functionality of hands (the Jebsen Taylor Hand Function Test) and a test of a gross motor skills’ level (the Test of Gross Motor Development). The third research survey was focused on manual skills and tasks with a different level of intellectual difficulty. There have been in total of 541 pupils tested of the second period of the 1st grade of the primary schools (281 pupils with MMD and 260 pupils without any disability at the age of 10). The results of pupils with mild ID have been compared with the results of pupils without any disability and they are compared with results of girls and boys. At the same time, we focused on the comparison of Roma children and non Roma children with mild ID (the Roma children are in the group of children with mild ID over-represented). The research results show that children with mild ID have a worse level of motor skills at the stated age in gross and fine motor skills. Even in almost elementary movement activities the results are worse up to 15-20 % and in slightly less difficult tasks the differentiation is quite fast being increased and the error rate increased significantly at pupils with mild ID. The differences have not occurred among girls and boys and also the Roma pupils with mild ID had the same results as their peers from the majority of pupils.

Klasifikace

  • Druh

    B - Odborná kniha

  • CEP obor

  • OECD FORD obor

    50302 - Education, special (to gifted persons, those with learning disabilities)

Návaznosti výsledku

  • Projekt

  • Návaznosti

    I - Institucionalni podpora na dlouhodoby koncepcni rozvoj vyzkumne organizace

Ostatní

  • Rok uplatnění

    2021

  • Kód důvěrnosti údajů

    S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů

Údaje specifické pro druh výsledku

  • ISBN

    978-80-246-5015-9

  • Počet stran knihy

    196

  • Název nakladatele

    Karolinum

  • Místo vydání

    Praha

  • Kód UT WoS knihy