ŽÁNRY EXTENZIVNÍ ŘEČI UČITELE VE VÝUKOVÉ KOMUNIKACI
Identifikátory výsledku
Kód výsledku v IS VaVaI
<a href="https://www.isvavai.cz/riv?ss=detail&h=RIV%2F70883521%3A28150%2F21%3A63536198" target="_blank" >RIV/70883521:28150/21:63536198 - isvavai.cz</a>
Výsledek na webu
<a href="http://dx.doi.org/10.7441/978-80-7678-052-1" target="_blank" >http://dx.doi.org/10.7441/978-80-7678-052-1</a>
DOI - Digital Object Identifier
<a href="http://dx.doi.org/10.7441/978-80-7678-052-1" target="_blank" >10.7441/978-80-7678-052-1</a>
Alternativní jazyky
Jazyk výsledku
čeština
Název v původním jazyce
ŽÁNRY EXTENZIVNÍ ŘEČI UČITELE VE VÝUKOVÉ KOMUNIKACI
Popis výsledku v původním jazyce
Učitel ve vzájemné komunikaci s žáky v prostředí školní třídy je ústřední postavou této knihy. Zaměřuji se přitom na jeho verbální řeč, zajímají mě promluvy, které charakterizuji jako extenzivní, zkoumám jejich žánry. Extenzivita učitelových promluv je tématem, jakému se prozatím český ani zahraniční výzkum zcela nevěnoval. Předchozí, především zahraniční, studie se orientují na extenzivitu v řeči žáků jako na cílový, žádoucí jev ukazující proměnu rozložení komunikace směrem k aktivitě žáků. Jednotlivé kapitoly jsou provázány extenzivitou jako výchozím teoretickým konceptem zasazeným do specifik výukové komunikace s učitelem jako dominantním komunikátorem a nálezy v datech, které se opírají o analyzované extenzivní promluvy učitele ve výuce na 2. stupni základní školy. Extenzivní promluva je segment řeči, který se vyznačuje délkou nad rámec běžného rozsahu u daného mluvčího, v tomto případě tedy učitele, a informační bohatostí, která se rovněž vymyká očekávání příjemce v situačním kontextu. Nadměrnost informací znamená vyšší kognitivní náročnost sdělení, ovšem pouze ve smyslu možností pro porozumění textu sdělení žáky, nikoliv jako podpůrný prostředek pro rozvoj jejich myšlení. V extenzivní promluvě lze identifikovat její funkci, která určuje její zařazení ke konkrétnímu žánru. Žánr je pojmenováním pro typ promluv, které mají shodné prvky vnitřní i vnější struktury a jsou identifikovatelné příjemcem promluvy na základě rozpoznání komunikační funkce žánru. Výzkum využívá kvalitativní metodologie. Cílem výzkumu je zjistit, jak fungují žánry extenzivních promluv učitele ve výukové komunikaci.
Název v anglickém jazyce
Genres of Extensive Teacher Talk in Classroom Communication
Popis výsledku anglicky
The teacher as a main communicator in the classroom takes central stage in this book. The research focuses on teacher talk with a special interest in exploring extensive teacher talk and its genres. The extensiveness of teacher talk is a topic that has not been fully pursued by Czech or foreign research so far. In general, previous research has been oriented on students´ learning through extended talk as a target, desirable phenomenon in the classroom communication with the aim to change the proportion of communication between teacher and student towards students´ activity. The chapters are connected with extensiveness as initial theoretical concept embedded in the specifics of classroom communication with teacher as a dominant communicator, and consequently in the findings in data that are based on analyzed extensive teacher talk in the lower secondary school classes. Extensive teacher talk is characterized by a length beyond the normal range and information richness that also outweighs the recipient's expectations in a situation context. Excessive information means a higher cognitive intensity of the message, but only in terms of reduced possibilities for students´ to understand the text, not as a supportive tool for the development of their thinking. Teacher extensive talk can be identified by its function (or functions) that determine a particular genre. The genre can be defined as a type of talk that has the same inner and outer structure elements, so the recipient of the talk is able to recognize the communication function of the genre. The research is based on qualitative methodology. The aim of the research is to find out how the genres of extensive teacher talk function in classroom communication.
Klasifikace
Druh
B - Odborná kniha
CEP obor
—
OECD FORD obor
50301 - Education, general; including training, pedagogy, didactics [and education systems]
Návaznosti výsledku
Projekt
—
Návaznosti
V - Vyzkumna aktivita podporovana z jinych verejnych zdroju
Ostatní
Rok uplatnění
2021
Kód důvěrnosti údajů
S - Úplné a pravdivé údaje o projektu nepodléhají ochraně podle zvláštních právních předpisů
Údaje specifické pro druh výsledku
ISBN
978-80-7678-051-4
Počet stran knihy
162
Název nakladatele
Univerzita Tomáše Bati ve Zlíně, Fakulta humanitních studií
Místo vydání
Zlín
Kód UT WoS knihy
—